Adli Bilişim Nedir?

Adli bilişim, bilişim yolu kullanılarak mahkeme tarafından ele geçirilen ve el konulmuş olan elektronik cihazları inceleyen bilim dalıdır. Adli Bilişim kavramı İngilizceden “Digital Forensics” olarak dilimize geçmiştir. Mahkemece delil olarak kabul edilecek şekilde araştırılması ve kurtarılmasına odaklanan bir süreçtir. 

Adli Bilişim İnceleme Süreçleri

Tanımlama

Adli bilişim sürecinin ilk adımı olan tanımlama süreci esas olarak hangi kanıtın yer aldığını tanımlar. Nerede saklandığı ve hangi formatta gibi bilgileri içermektedir ve kayıt altına alınır.

İnceleme

İnceleme adımı dijital ortamda bilgileri toplandığı sürectir. İnceleme, sonucunda içeriğinin görüntülenmesini, kopyalanmasını veya yazdırılmasını içermektedir.

Adli bir incelemede delil niteliği taşıyan cihazlar;

  • Bilgisayar sistemleri ve bileşenleri
  • Hafıza kartları
  • Harddiskler
  • Yazıcılar, tarayıcılar, fotokopi makineleri
  • Dijital kameralar ve saatler
  • Telefonlar, GPS
  • Erişim kontrol araçları
  • Kredi kartı okuyucuları

Analiz

Analiz sürecinde adli bilişim uzmanı veri parçalarını yeniden yapılandırılmaktadır. Belirli bir suç teorisini desteklemek için çok sayıda inceleme tekrar tekrar yapılabilir.

Raporlama

Raporlama süreci inceleme tamamlandıktan sonra çıkan sonuçlar, inceleme sırasında gerçekleştirilen tüm süreçlerin ayrıntılı bir açıklamasıyla birlikte rapor edilmektedir.

Adli Bilişim Hangi Alanlarda Kullanılır?

Veri Kurtarma ve Silme

Bilgi Güvenliği

Penetrasyon Testleri

Adli Bilişim Sistemleri

Görüntü İnceleme ve Analiz

Stenografi

ISO 27001

Adli Bilişim Uzmanı

Adli bilişim uzmanı mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler bu alanda çalışmaktadır. Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma, Üniversite, Kamu Kurumları, Özel Sektör gibi yerlerde çalışmaktadır. Üniversitelerin  4 yıllık eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan kişiler Adli Bilişim Uzmanı olarak çalışmaya başlayabilir.

Adli Bilişim alanında yeni mezun olan bir kişi 5500 TL ile 5750 TL arasında bir maaş almaktadır. 

Adli Bilişim Mühendisliği Amacı Nedir?

Kurum ve kuruluşlarda suç oluşmadan gerekli önlemleri alarak kurum ve kuruluşların zarar görmesini önlemektir.

Dijital suçlarla ilgili yasal düzenlemelerle ilgili yeterli bilgiye sahip olması gerekir.

Bilişim sistemleri üzerinden işlenen suçlar ile ilgili verileri analiz etmek ve raporlamak etmelidir.

TOPLANTI PLANLAYIN

Bir görüşme planlamak için belirlediğiniz zaman içerisinde benimle iletişime geçebileceksiniz! Lütfen sağ kısımda bulunan formu eksiksiz olarak doldurup gönderiniz. En kısa süre içerisinde tekrardan görüşmek dileğiyle!

Menü