Bilişim Suçları Nelerdir?

Bilgisayar, cep telefonu vb. dijital araçlarla gerçekleştirilen her türlü yasa dışı faaliyetleri kapsayan bilişim suçlarıdır. Veri hırsızlığı en yaygın görülen bilişim suçlarıdır. 

Bilişim Alanında İşlenen Suçlar kapsamında Türkiye Cumhuriyeti 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 243 ile 245 maddeleri arasında yer almaktadır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda düzenlenen bilişim suçları aşağıdaki şekildedir:

  • TCK 243. Madde : Bilişim Sistemine Girme Suçu 
  • TCK 244. Madde : Sistemi Engelleme, Bozma Verileri Yok Etme Veya Değiştirme Suçu
  • TCK 245. Madde : Banka Veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu: Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması eylemleri bağımsız bir suç tipi olarak düzenlenmiştir.
  • TCK 245/a. Madde : Yasak Cihaz veya Program Kullanma Suçu 

Bilişim Suçu Cezaları 

Bilişim Sistemine Girme Suçu Cezası: Bilişim sisteminin bir kısmına veya tamamına hukuka aykırı giren kişilere bir yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilmektedir. 

Sistemi Engelleme, Bozma Verileri Yok Etme Veya Değiştirme Suçu : Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya zarar veren kişi bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

Banka Veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu : Başkasına ait olan banka veya kredi kartını herhangi bir nedenle ele geçirilmesi ve kullanılması veya kullandırılması sonu bir yarar sağlarda altı aydan üç yıla kadar hapis cezası beş bin gün adli para cezası verilecektir. Kredi kartını kopyalayıp sahte bir kredi veya banka kartı ile işlem yapan kişilere ve alan kişilere dört yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ve beş bin gün adli para cezası verilecektir.

Yasak Cihaz veya Program Kullanma Suçu : Bir programın güvenlik kodunun veya şifresinin satın alan, satış yapan, pazarlayan, bulunduran kişilere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası beş bin gün adli para cezası verilecektir.

Bilişim Suçları Nasıl Şikayet Edilir?

Cumhuriyet Başsavcılığı veya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz. Kredi Kartı hırsızlığı ve kimlik sahtekarlığı en çok karşılaşılan sikayetlerdir. Bunun gibi şikayetlerin yanı sıra taciz olayları çevrimiçi olarak gerçekleşen bu dünyada sizi rahatsız eden kişileri yine bu kapsamda şikayet edebilirsiniz.

TOPLANTI PLANLAYIN

Bir görüşme planlamak için belirlediğiniz zaman içerisinde benimle iletişime geçebileceksiniz! Lütfen sağ kısımda bulunan formu eksiksiz olarak doldurup gönderiniz. En kısa süre içerisinde tekrardan görüşmek dileğiyle!

Menü